Esenciální olej

   
Čistý esenciální olej Sillage je soubor nejcennějších látek, které daná rostlina má.

Co jsou vlastně esenciální oleje? Při výrobě Sillage esenciálních olejů se destilují části keřů, květin, stromů nebo i kořeny a semena. Díky procesu destilace jsou esenciální oleje vysoce koncentrované a daleko účinnější než například sušené byliny. Pro získání jediné kapky esenciálního oleje je často je potřeba celá rostlina nebo i více.

Tento druh olejů je velmi odlišný od těch běžných, jako je slunečnicový nebo olivový olej. Nejsou totiž mastné, a tak ani neucpávají póry.

Mají mnohočetné využití. Například: Lemongrass a Lemon esenciální olej na bolest hlavy, Melissa esenciální olej na menstruační křeče, Orange esenciální olej na kašel a nachlazení, Red Mandarin esenciální olej na spaní. 

Účinné látky můžeme do organismu dostat:

 • Nejrychleji přímou inhalací (přivonění k lahvičce). Inhalaci využíváme při akutnějších případech, kdy potřebujeme účinné látky dostat co nejrychleji do těla. Touto cestou se účinné látky dostanou přímo do krve během několika vteřin.
 • Esenciální oleje můžeme užívat pomocí difuzéru a aromalampy, takto se do ovzduší dostane v menší koncentraci a je to výborný způsob prevence.
 • Dalším způsobem je aplikace přes kůži. Kůže dokáže velké množství účinných látek vstřebat, a ty se tak dostávají do krevního oběhu. Informace jak aplikovat esenciální olej na kůži se dozvíte v článku níže.
   
Zde jsou další způsoby jejich širokého využití:
 • INHALACE:
  Aromalampa: Do horní nádobky, kterou naplníte teplou vodou, nakapejte 3-5 kapek oleje na 15 m2 plochy místnosti. Až poté zapalte svíčku ve spodní části. Lampa by neměla hořet v průběhu 3 hodin déle než 20 minut.
  Napařování: Do misky nalijte horkou vodu a kápněte 1-2 kapky oleje. Hlavu si přikryjte ručníkem a vdechujte páru 3-10 minut. UPOZORNĚNÍ! Vždy zavřete nebo si zakryjte oči, aby nedošlo k podráždění.
 • OBKLADY: Do vody nebo základního oleje přidáme 5-7 kapek. Ponoříme bavlněnou látku, zlehka vyždímáme a položíme na postižené místo. Obalíme fólií a suchou látkou, případně obvazem. Délka trvání procedury je 10-40 minut.
 • ZÁBALY: Do nádoby s objemem 2-3 l nalijte teplou vodu. Přidejte 15 kapek esenciálního oleje, namočte osušku, zlehka vyždímejte a zabalte se do ní. Zábal by neměl trvat déle než 2-3 minuty.
 • KOUPEL: Smíchejte 3-5 kapek oleje a 30-60 ml základního oleje. Vlijte do připravené vany s vodou. 
 • MALÁ KOUPEL (na nohy a podobně): Připravte si směs 10 ml základního oleje a 1-3 kapek oleje esenciálního. Přidejte do připravené nádobky s vodou. Délka procedury by neměla přesáhnout 5-10 minut.
 • SAUNY: Vedle zdroje tepla postavte nádobku s vodou (pozor, materiál musí být odolný vůči vysokým teplotám) s objemem 50-100 ml a přidejte 10 kapek oleje na 15 m2.
 • MASÁŽE: Smíchejte 1 polévkovou lžíci základního oleje (Mandlový olej) a 1-5 kapek oleje esenciálního. Směs rozetřete v dlaních a masírujte postižené místo.
 • OBOHACENÍ KOSMETIKY: 3-5 kapek esenciálního oleje na jednu lžíci základního prostředku (olej, krém, sprchový gel apod.)
 • PÉČE O VLASY : Kápněte na hřeben 2-3 kapky oleje a upravte účes.
 • REPELENT: Pokud se potřebujete zbavit dotěrného hmyzu, použijte esenciální olej v aromalampě, tak, jak je uvedeno v návodu
 
Jak používat esenciální oleje v péči o pleť a o kůži?
Esenciální oleje nejsou jen kapátka do aromalamp nebo složky
parfémů. Využívejte je také v kosmetice při péči o pleť, a uvidíte
zázraky. Jsou zázračné nejen pro své účinky, ale také pro svou
intenzivní vůni.
Je v nich mnohem více, než si dokážete představit. Trpíte bolestmi
hlavy? Pomůže vám esenciální olej. Máte špatné spaní? Vyřeší to
esenciální olej. Máte problematickou pleť, nebo o ni chcete pečovat o
něco lépe? Řešením jsou esenciální oleje.
 
UPOZORNĚNÍ: VŽDY JE TŘEBA ESENCIÁLNÍ OLEJ PŘED STYKEM
S POKOŽKOU ŘEDIT NOSNÝM OLEJEM (MANDLOVÝ OLEJ) NEBO
MŮŽE BÝT POUŽIT I KRÉM. NEŘEDĚNÝ OLEJ JE VELMI SILNÝ
KONCENTRÁT, KTERÝ MŮŽE VYVOLAT NA PLETI NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY.
 
Pokud esenciální olej nezředíte, může vám způsobit podráždění
pokožky, citlivost a v některých případech toxicitu. Nezapomeňte
proto na rozumné dávkování.

Jaká je správná dávka?
Ve výsledné směsi by mělo být ideálně kolem 2 % esenciálního oleje
z celkového množství. Pokud máte zvláště citlivou pleť, neměla by
směs obsahovat více než 1 % esenciálních olejů.

Tip: polévková lžíce obsahuje přibližně 300 kapek kapalného roztoku.
Když tedy lžíci naplníte nosným olejem či jiným základem, stačí na ni
5-6 kapek esenciálního oleje, a jeho účinky budou naprosto ideální.
Pro citlivou pokožku stačí 2-3 kapky.
Chemická struktura umožňuje esenciálním olejům vstřebat se masáží
do krevního oběhu a téměř okamžitě lokálně zasahovat, bleskově
ulevovat apod.